"Úgy érzem, hogy teher vagyok" - Krónikus betegséggel a kapcsolatainkban
- Vivien Nagy
- Dec 20, 2024
- 2 min read

Egy krónikus betegséggel való együttélés nem csupán fizikai és pszichés kihívásokat jelent, hanem komoly hatásokat gyakorolhat az emberi kapcsolatainkra is. Gyakran felmerülhetnek olyan gondolatok, miszerint: „Biztosan teher vagyok”, vagy „Lehet, hogy ez már túl sok másoknak”. Ezek a gondolatok óriási belső feszültséget okozhatnak, különösen akkor, ha éppen amiatt dilemmázunk, hogy vajon mikortól és milyen mértékben kérjük mások segítségét.
A kapcsolati szerepek átalakulása
Legyen szó érzelmi vagy fizikai támogatásról, a kapcsolati dinamikák könnyen elkezdhetnek átalakulni. Elképzelhető, hogy az egyik fél gondozó szerepbe kerülhet, míg a másik gondozott szerepbe, még akkor is, ha az önellátásunkat nem vesztettük el. Teljesen természetes, ha nehéz érzésekkel tölt el annak a gondolata, hogy egy párkapcsolati, családi vagy éppen baráti viszonyban így alakuljanak át a kapcsolataink. Különösen igaz lehet a párkapcsolatokra, hogy félelemmel töltenek el minket a jövővel kapcsolatos gondolatok, hiszen hirtelen minden bizonytalanná válhat.
“Vajon mi lesz így a kapcsolatunkkal?”
“Ő is bírni fogja hosszútávon mindezt?”
A betegség könnyen átírhatja a közös terveket, ami komoly alkalmazkodást kívánhat mindkét fél részéről.
A segítségkérés okozta bűntudat
Komoly kihívást jelenthet, ha bűntudatot érzel amiatt, hogy elfogadd a másik segítségét. Nehéz érzéseket hozhat magával, ha az ember azzal szembesül, hogy nem tud mindent egyedül megoldani. “Már erre sem vagyok képes?” - hangozhat a kérdés. Emiatt könnyen előfordulhat akár az is, hogy a saját fizikai határainkat kezdjük feszegetni:
igent mondunk olyan programokra, melyekhez nem lenne energiánk, mert el szeretnénk kerülni, hogy csalódást okozzunk másoknak
folyamatosan szükségét érezzük, hogy bocsánatot kérjünk másoktól - amiért "gondot okozunk nekik"
túlvállaljuk magunkat, hogy véletlenül se gondolják rólunk azt, hogy lusták vagyunk
mindenáron el szeretnénk kerülni, hogy segítséget kérjünk másoktól
Számos következményt hozhat magával, ha tehernek érezzük magunkat. Elképzelhető, hogy csorbát szenved az önértékelésünk, vagy fokozott szorongást élünk át. Könnyen kialakulhat a kapcsolaton belül is egy feszültség vagy érzelmi távolság, mert például úgy érezzük, hogy jobb, ha kevesebb “terhet” rakunk a másik félre. Mindez pedig komoly hatással lehet az életminőségünkre és a betegségmenedzsmentre is.
Az érzelmek szerepe
Ezekben a helyzetekben érdemes lehet közelebbről megfigyelnünk az érzelmeinket. Mit jelent számomra az, hogy teher vagyok? Milyen érzéseket hív elő belőlem ez a helyzet? Ha például úgy érzed, hogy nem vagy érdemes a törődésre és a gondoskodásra, könnyen fennmaradhat hosszútávon is a bűntudat-érzés. Emellett érdemes lehet megvizsgálni a külső tényezőket is. Volt már olyan helyzet, melyben a hozzátartozóid éreztették veled, hogy teher vagy? Nem biztos, hogy pontosan tudják, hogy melyik a legjobb módja annak, hogy téged támogassanak, mik a te szükségleteid. Ilyenkor különösen fontos lehet, hogy nyíltan és őszintén tudjatok beszélni egymással az érzéseitekről, határaitokról és elvárásaitokról.
Fénykép forrása: pexels.com
Commenti